Kılcal damarların birleşmesi sonucu oluşan görüntü sağlık sorunu teşkil etmese de estetik açıdan kişiyi rahatsız etmektedir. Toplumsal istatistiklere göre toplumun %15’i ciltler de en çok oluşan kılcal damar rahatsızlığını yüz bölgesinde oluştuğunu belirtmişlerdir. Belirgin olan kılcal damarlar sonra dan oluşumlu değil doğuştan da kaynaklanabilmektedir.

Güneş ışınlarından korunmak için, şapka takma dan dışarı çıkmamak gerekir ayrıca güneşten koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Aşırı alkol tüketimi de kılcal damarların yüz bölgesinde oluşumunu tetiklemektedir. Kılcal damarların oluşumuna sebep olan birtakım hastalıklar da mevcuttur; guatr, hipotiroidi, rozasea, ve nadiren olmak üzere romatizma dan da kaynaklanabilmektedir.

Ayrıca yüz bölgesine peeling amaçlı yapılan kese, östrojen hormonunun fazla açığa çıkması gibi sebepler ayrıca, kortizon içeren ilaçlar da kılcal damar hastalığının oluşumunu tetiklemektedir.

Birden çok yüzdeki kılcal damarlar için tedavi yöntemleri mevcuttur; lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi ve kremler kullanılarak yüzdeki kılcal damarlar için tip tarafından geliştirilmiştir. Kılcal damarlar için kullanılan birtakım dermokozmetik ilaçlar bulunmaktadır. LR krem, Bioderma kılcal damar geçirici kremler, ruboril ve oksitin içerikli kremler ilaç piyasasında bulunan tedavi gereçleridir.

Yüzdeki Kılcal Damarların Tedavisi Evde Yapılabilir Mi ?

Doğal ev yapımı ürünler kullanılarak da evde tedavi sağlanabilir, üzüm çekirdeği yağının düzenli olarak maske şeklinde kullanılması da tedavi sağlar. At kestanesi de doğal bir diğer tedavi çeşididir.

Kılcal Damarların Lazer Yöntemi ile Tedavisi

Lazer yöntemi ile de yüzdeki kılcal damarlar tedavi edilebilmektedir. Lazer ışınları hemoglobinleri enfore ederek yok eder. Lazer tedavisinde, işlem öncesi acı eşiği fazla olabileceğinden uyuşturucu lokal anestezik yöntemler uygulanır.

Kılcal Damar Tedavisi Sonrası Neler Dikkat Edilmelidir ?

İşlem sonrası ise güneşten korunmak gerekmektedir, solaryum yapılmaması gerekir. Ayrıca işlem sonrası duş alınan suyun sıcaklığı bile ılık olmalıdır. Bir uzmandan destek de alınarak kılcal damar tedavisi yüz üzerinde gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here