Dolgu için gerekli olan maddenin enjektör ya da kanül sayesinde cilt altına ameliyatsız olarak yapılan bir estetik tedavi şeklidir. Dolgunun yüz üzerindeki uygulama alanları genellikle; göz ve dudak çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi hususunda, burun kenarından ağız köşesine doğru olan bölgenin doldurulmasın da, çene ucunun her iki kenarındaki olukların doldurulmasın da, alın, elmacık kemiği, yanak, göz altı bölgelerindeki yorgun görünümü doldurarak yok etme de, akne yara izi gibi oluşumların yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Dolgu Maddesinin Estetik Özellikleri Nelerdir ?

Dolgu maddesinin cilt üzerindeki başlıca etkisi enjekte edildiği alan da hacim artışı sağlayarak derinin gerilmesini sağlar. Dolgu maddesinin özelliği, kolajen sentezini arttırır ve enjeksiyon yapılan alan da yani yüz bölgesinde su tutumunu sağlar. Dolgu maddesinin emilim süresi, ne kadar enjekte edildiğine göre ve dolgu maddesinin molekül yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Etkisi genel zamanlama olarak 6 ya da 12 dır.

En Çok Tercih Edilen Dolgu Maddeleri Nelerdir ?

En çok tercih edilen dolgu maddeleri; hyalüronik asit, kalsiyum hidroksiapatit, laktik asit, kolajen v.b maddelerdir. Her bir dolgu maddesinin birbirinden farkı ise; vücutta emilim süreleri ile hücreler üzerinde neden oldukları değişikliklerden oluşmaktadır.

Dolgu maddeleri ayrıca hazır geçici dolgu maddeleri ve hazır kalıcı dolgu maddeleri olarak 2 gruba ayrılmaktadırlar.

Hazır geçici dolgu maddeleri, vücuda enjekte olduktan sonra yavaş yavaş bir süre ole ciltte emilerek hacimselliğini kaybeden dolgu maddeleridir. Avantajları ise; eğer sonuç beğenilmez ise kalıcı bir etkiye sahip olmadığı için cildin eski haline gelme şansı bulunmaktadır.

Kalıcı dolgu maddelerinde ne yazık ki böyle bir avantaj yoktur. Begenilmemesi halinde uzun vadeli olduğu için zor estetik ameliyatlar ihtiyaç duyulabilmektedir. Dolgu işlemi 15 ile 30 dakikalık zaman dilimini kapsar. İşlem sonrası bazı uyarılar dikkate alınmalıdır; aspirin kullanılmamalı, hijyen hususunda çok dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here