Vücut estetiği son zamanlarda en popüler ve en çok tercih edilen tıbbi estetik yöntemlerinden biridir. Vücut estetiği ile daha genç ve diri bir vücuda sahip olmak isteyen kadın erkek herkes hayal ettikleri vücuda kavuşmaktadır. Vücutta ki güzellik anlayışı insanlık için her zaman ilgi çekici bir ayrıntı olmuştur.

Çeşitli vücut ölçülerini güzellik anlayışı içinde baz alan insanoğlu Antik Yunan dan bu yana kadın vücutlarında kusursuzluğu güzelliğin sembolik harikası olarak kabul etmişlerdir. Vücut güzelliği bu gün ise vücut estetiği yöntemleri ile idealize edilmektedir.

Vücut estetiği uygulamasını en çok yaptıran bireyler ise; vücutlarında kalıtımsal ve doğuştan gelen bozuklukları olanlar, sık kilo alıp verenler, vücudunda çeşitli çevresel nedenlere bağlı olarak deformasyon bulunanlar en çok vücut estetiği yaptıranlar arasında yer alır. Bilinen yanlışın aksine vücut estetiğine sadece kadınlar değil erkekler de başvurmaktadır.

Kadınların vücut estetiği yaptırmak istedikleri alanlar; basenleri kalçaları ya da göbekde oluşmuş yağlanmalara karşı, bunun yanı sıra karın germe için ve popo germe için de vücut estetiğine sıkça başvuru yapılmaktadır. Erkekler ise kadınlardan farklı olarak daha atletik bir görünüme kavuşmak için vücut estetiği metotlarından yararlanmaktadırlar.

Aşırı kilo kaybedildiğinde vücutlarını şekle sokma ihtiyacı hisseden bireyler vücut estetiği yöntemleri ile hayal ettikleri vücuda kavuşmaktadırlar. Kol altı sarkmaları, bacakların iç yüzeyinde meydana gelen sarkmalar, popo germe operasyonları da vücut estetiği operasyonları arasında sıklıkla uygulanan tedavi çeşitlerinden biridir.

Vücut estetiği operasyonu genel de ameliyat ile gerçekleştirildiğinde kalıcı sonuçlar veren bir yöntem olmasının yanı sıra bazı bireylerin fizyolojik yapıları ameliyata uygun olmadığı dönemler de ameliyat dışında gelişen yöntemlerle de vücut estetiği metotları vardır.

Örneğin bazı bireylerin vücudu ya da kimyasal yapısı ameliyat esnasında verilecek anestezi yöntemlerine elverişli olmayabilir bu gibi durumlar da vücut estetiği ameliyat yerine dolgu, botoks ya da lipouction gibi çeşitli yöntemler aracılığı ile de gerçekleştirilmektedir.

Vücut estetiğinin, tedavisi plastik cerrahlar ya da estetisyen uzmanlar tarafından yapılması öngörülen bir sağlık terimi olduğu unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here