TCA kimyasal peeling, cilt üzerinde oluşan renkli lekeleri yok etmek için üretilmiş asit bazlı kimyasal bir ilaçtır. Güneş ışınlarının verdiği lekeleri, yaşlanmanın getirdiği ince çizgiler ve kırışıklıkları, istenmeyen kalıcı dövmeleri, yara, bıçak veya jilet izlerini yok etmede kullanılır.

Teknolojik gelişmeler ve tıbbi tedavi yöntemleri, insan cildi için gerekli mucizeleri göstermekte geri kalmamakta; her geçen gün bir yenisini insanların kullanımına sunmaktadır. TCA kimyasal peeling 3 aşamadan oluşmaktadır.

  • Yüzeysel lekeler için,
  • derinlemesine tedaviler için
  • ve orta düzeydeki tedavi gerekçeler için ayrı ayrı kimyasal peeling içerikleri mevcuttur.

3 içeriğin yapımında kullanılan ana madde asit olmakla birlikte, yüzeysel lekeler için genelde meyve, glikolik asit, laktik asit gibi içeriklerden oluşmaktadır. Daha derinlemesine tedavi ihtiyaçlarında ise kullanılan asit malzemesinin çeşidi değişiklik göstermektedir.

TCA Kimyasal Peeling Evde Yapılabilir Mi ?

TCA kimyasal peeling evde de yapılabilecek türden bir asit çeşididir. Tek önemli hususu kullanılacak asit oranını çok çok iyi belirlemek gereklidir. Bunun dışında piyasada set halinde ya da tek parça olarak ilgililerin hizmetine sunulmaktadır. İnternetten güvenli bir site yardımı ile TCA kimyasal peelinge ulaşmak mümkün iken mağdur olmamak adına bir cildiye uzmanı ile görüşüp reçete tavsiyesi ile de eczanelerden TCA kimyasal peelinge ulaşmak mümkündür. TCA kimyasal peeling kullanılmadan önce, kullanım yapılacak alan iyice bakteri ve enfeksiyonlardan arındırılmalıdır. Çünkü TCA kimyasal peeling hasarlı derinin soyulup yerine yeni derinin gelmesini amaçlayan bir ilaçtır.

Cilt üzerinde yeterli dakika da bekledikten sonra hemen bölge su ile yıkanmalı ve kimyasaldan arındırılmalıdır. Ardından ise işlem yapılmış olan bölge, enfeksiyon riskine karşın korunmalı, ilk 24 saat çok dikkat edilmelidir. İşlem sonrası ve işlem esnasında bölgede yanma hissi oluşabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here