Rozacea genel olarak yüz bölgesini kapsayan onun dışında sırt, boyun gibi kritik bölgelerde de görülebilme riskine sahip kruvazör bir cilt hastalığının adıdır. Halk dilinde gül hastalığı olarak da bilinen rozacea’nin neden kaynaklandığı deermatolog uzmanları tarafından tam olarak saptanamamış olsa da detox denilen bir parazitin bu hastalığa sebep olduğu bilinmektedir.

Rozacea Nerede Oluşur ?

Detox paraziti, cildin yağlı bölgesine yerleşir ve burada hastalığa sebep olacak şekilde burun çene bölgesine kadar yayıla bilmektedir. Tedavisi için ise mutlaka bir dermatologdan yardım almak gereklidir. Rozacea hastalığı, tedavisi aşamalı olan bir cilt hastalığı olduğu için rozacea hastalığına mensup bireylerin oldukça sabırlı ve anlayışlı olmaları beklenmektedir.

Hastalıkla başa çıkabilmek için bireyin hastalık eğitimi olmak durumundadır. Öncelikli olarak hastalık bireylere göre çeşitlilik göstereceği için birey de rozacea tanısı koymak gereklidir. Gerekli tanı ve yöntemler uygulandıktan sonra ciltte uygun bir temizlik yapılır.

Rozacea Tedavisi İçin Neler Yapılır ?

Rozacea tedavisi için, cilt temizlerken kullanılan ilaçların son derece ph değerine uygunluğu kontrol edilmelidir.  Hastayı tedavi esnasında çok soğuk ve çok sıcak su temasından uzak tutmak gerekmektedir. Tedavi sonrası ise güneş kremleri kullanılarak güneşin UV ışınlarından yardım alınmalıdır. Bir diğer husus ise, tedavi sonrasında dermatologlar tarafından hastalığın altında yatan etmenlere göz atılıp bu etmenler yok edilmelidir.

Rozacea Hastalığının İlerleyen Aşamaları

Hastalığın ilerleyen evrelerin de rozacea hastalığının adı ”rinofima” olarak adlandırılmaktadır.

Rozacea hastalığı genel de erkekler üzerinde burun çevresinde şekil bozukluğuna sebep olabilmektedir. Rinofima boyutuna ulaşan hastalıklar da, plastik cerrahi, cryaterapi ve lazer gibi tedavi çeşitleri devreye girmeye başlar.

Lazer tedavisi için, tedavi öncesi uygulama yapılacak bölge de acı hissi oluşabilme riskine karşın lokal anestezi uygulanmakta sonrasında ise lazer ışınları ile bölgedeki hasarlı derinin soyularak kendini yenilemesi işlemi hedeflenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here