Benler vücut üzerinde oluşan renkli melanin dokulara verilen genel adlardır. Genel de iyi huylu tümörler olmakla birlikte 2 çeşide ayrılmaktadırlar; melanom olanlar ve iyi huylu benler. Benler eğer şekil olarak, boyut olarak ya da renk olarak farklılık ve anormallik gösteriyorsa melanom olma riskine karşılık iyi bir plastik cerrahi uzmanından yardım alınmalıdır. Çünkü melanom ölümcül olan çok ciddi bir kanser çeşididir.

Benler kişiyi estetik açıdan da rahatsız ederek psikolojik sıkıntılara sebep olabilecek türden cilt hastalıklarıdır. Ben tedavisinde tıp dalında kullanılan pek çok yöntem vardır. Ameliyatlı müdahaleler olduğu gibi lazer ya da radyo frekans yöntemi ile de tedavi sağlamak mümkündür. Lazer tedavisi ile ben aldırmak için öncelikle uygun bir plastik cerrahından randevu almak gerekir, ardından uygun ön muayeneler sonrası lazerli ben tedavisinde acı eşiğini ortadan kaldırmak için lokal anestezik yöntemlerle benli bölge uyuşturulur.

Ben Aldırma Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tedavi süreci son derece hızlı ve basittir. Lazerli ben aldırma tedavisi tek seans içeren bir operasyondur. 10 ya da 20 adet gibi çok sayıda benler bile toplu olarak lazer tedavisi ile alınabilmektedir. Uygulama sonrası 1 hafta da hasta da tamamen iyileşme görülür. Benler 1 ay sonrası tekrarlayabilme özelliğine sahip dokulardır böylesi durumlarda tekrar lazer yaptırarak ben aldırmak gereklidir.

Koterle buzla buharlaşarak da ben aldırma tedavisi tıpta mümkündür fakat bu işlem sonrası dokuda yanık oluşur ve iz kalma olasılığı çok yüksektir. Kimyasal ajan tedavisinde de hem yanık izi oluşmakla birlikte ben tam olarak alınmaz. Bu tür işlemlerin ne olursa olsun hasta hane koşullarında yapılması gereklidir evde kesinlikle benlerle oynanmamalı kopartılıp yolunmamalıdır. Tedavi edilebilir durumda iken geciktirmeden gerekli uzman kontrolleri sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here