Kulak estetiği operasyonuna başvuranlar genelde doğumsal ya da çevresel faktörlerle kulaklarında şekil bozukluğu bulunan hastalardır. Kulakta oluşan kısmi ya da tam yokluk, ekstradan kulak kıkırdağı çıkıntısı, sivri kulaklılık ya da kaza-travma gibi nedenlerle oluşmuş kulak kayıplarında en çok kulak estetiği operasyonları uygulaması görülür. Kepçe kulak sendromun da kulak estetiğine başvurulduğu bilinir. Kulakların gelişimi genelde 6 yaş civarında %80 ya da 90 civarı tamamlanmış olur. Erişkin kulak boyutları 6 yaştan sonra gelişir. Kepçe kulak ile kafa açısında olması gereken açı da olmamasıdır.

Kulakta ki anatomik sorunlar oluştuğunda boyutlar normalin üzerinde olur. Kulağın dışarıya doğru bir açı da olması ile gerekli kıvrımlar oluşmaz.

Kepçe kulak olarak bilinen kulak rahatsızlığında bütün insanlar psikolojik olarak rahatsızlık duyar. Bütün insanların ortak sorunu olabilen kepçe kulak sendromun da ameliyatın 6 yaştan önce gerçekleşmesi gerekir. Bu sebepten dolayı okulda ya da çevre de eleştirel sorunlara maruz kalmamak için erken yaşlar da gerçekleşen operasyonlar daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Kulak yapısında beliren iki problem hasıldır. Bu problemlerden biri kulak ile kafa arasında oluşan açı geniş bir yapıya sahiptir. Diğer bir problem ise kulak kıvrımında yeteri kadar gelişmenin olmamasıdır. Bu problemler de kulak yapısı tümü ile belirgindir ya da 2-3 oran da belirgindir. Bunun yanı sıra kulak yapısı 1-3 oranında belirginlik görülebilir. Bu tür kulak problemleri her iki kulağın ya da tek kulağın belirginliği görülebilir. Kulak da belirgin bir problem oluştuğunda hastalar bu konu da hassas bir yapıya sahip olurlar.

Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kulak estetiği operasyonundan sonra hastalar da iyileşme süreci genel de bir hafta içinde gerçekleşir. Kulak estetiğinden sonra hastalara 3 hafta kadar bant takmaları önerilir. Uzun saçlara sahip bireyler ise bantlarla kulak şeklini koruyabilirler. Operasyon sonrası 1 ya da 2 hafta kadar kulak uyuşukluğu oluşabilir. Fön makinesi, saç düzleştirici ya da saça yapılan uygulamalar pek kulak estetiği sonrasında tavsiye edilmez. Kulak estetiği operasyonlarından sonra iyileşme süreci hastanın fizyolojik yapısı ile de orantılıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here