Erkeklerin meme yapısında gelişen olağandışı büyümeye jinekomasti adı verilir. Jinekomastide erkeklerin meme dokusu artar. Jinekomastinin oluşum sebebi genelde hormonlardaki aşırı açığa çıkmalardır. Jinekomasti bazen bezler de büyümeye sebep olabilen hastalıklardan biridir.

Yağ dokusu artışı ile oluşmuş büyümelere gerçek jinekomasti hastalığı teşhisi koyulurken yalancı jinekomasti hastalığında ise tedavi süreci oldukça kolaydır ve liposuction ile kolayca tedavisi sağlanır. Jinekomasti ortaya çıktığında hormon salınımların da aşırı artış meydana gelebilir. Erkeklerde ki hormonlara androjen adı verilir kadın hormonlarına ise östrojen denir. Bebeklik çağı ve ergenlik döneminde oluşmuş jinekomasti de bazen kendi kendine iyileşme sağlanır. Çoğu zaman karaciğer sirozlarında, yaşlanma gibi etkilerle ya da böbrek yetmezliği gibi hastalıklar sebebi ile jinekomasti oluşumu tetiklenebilir. Jinekomasti de bazı ilaçların kullanımı da tetikleyici faktör olabilir.

Jinekomasti görülen hastalar da; memenin büyümesi genel de iki meme için de geçerlidir fakat bazı durumlar da kanser gibi tetikleyiciler de tek taraflı meme büyümesi görülebilir. Jinekomasti hastalığı tedavi edilecek ise ve hastalığın dönemi ergenliğe tekabül ediyorsa 3 yıl gibi bir süre içinde kendi kendine iyileşme sağlanır. Gereksiz ilaçların kullanımı sonucunda oluşan jinekomastiye karşı, kullanılmış ilaçlar her ne ise mutlaka durdurulmalıdır. Büyümüş göğüs dokusu hekimin önerdiği ilaçla kullanılarak tedavi edilmeli ya da cerrahi yöntemlerle tedavi sağlanmalıdır.

Jinekomasti genelde ergenlik çağında ortaya çıktı ise de ilerleyen yaşlarda da yaşlılık etkisi ile oluşabilir. Ergenlikde oluşan jinekomastinin genel de kendi kendine geçmesi beklenir. Yaşlılık ile ortaya çıkan jinekomastinin sebepleri ise mutlaka araştırılmalıdır. Yaşlılık jinekomastisinin altında yatan sebepler arasında böbrek yetmezlikleri, kalp hastalıkları, tansiyon, karaciğer hastalıkları gibi ciddi hastalıklar etkili olabilir.

Jinekomasti hastalığı genelde meme yapısının sarkması ya da büyümesi ile oluşur. Tedavi için plastik cerrahi uzmanlardan destek alınabilir. Jinekomasti de sınıflandırma yapılacak ise uygun cerrahi işlemlere plastik hekimler tarafından başvurulabilir. Jinekomasti ameliyatı oluştuğunda enfeksiyon ya da kanama gibi risklere karşı hekim uyarılarını özellikle dikkate almak ve uygulamak gerekir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here