Güneş lekesi diğer bir adıyla melazma ile tanımlanan güneş lekeleri aslında hemen hemen hepimizin kâbusu olmuştur. Yaz aylarında hem kendimizi sabırsızlıkla dışarı atmak isterken hem de korkarak tatile gittiğimiz söylenebilir.

Güneş lekelerinin en büyük sebebi tabiki güneştir. Özellikle güneşlenmeyi çok seven sık sık tatile giden kişiler bu durumdan oldukça mustarip. Güneş lekesine, lazer ve peeling yaptırıp güneşten korunmayan kişilerde de sık sık rastlanır. Esmerlerde ve buğday tenli kişilerde ise güneş lekesi olması ihtimali daha yüksektir.

Biz güneş ışınlarının cilde verdiği zararı en aza indirebilmek için en az 50 faktörlük güneş koruyucu kremi dışarı çıkmadan yarım saat önce cilde uygulanması gerektiğini mutlak belirtiyoruz. Hatta dışarıda kalacağınız süre uzun ise her iki saate bir güneş koruyucu kremin cilde tekrar uygulanması gerekmektedir. Güneş kremi sadece yazın değil kış aylarında bile mutlak cilde uygulanmalıdır.

Güneş lekesi tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır;

1. Lazer yöntemi ,

2. Bitkisel ve kimyasal peelingler ,

3. Leke giderici kremler.

1.Lazer Yöntemi ile Nasıl Sonuç Alınır ?

Leke tedavisinde en yaygın güvenilir kullanılan yöntemdir. Cildi derinlemesine soyar ve lekenin giderilmesinde yardımcı olur. Cilt tonu koyu olan kişilerde özellikle esmerlerde lazer yöntemi bazen risk taşıyabiliyor ve lekeyi daha da çok tetikleyebiliyor.  Lazer tedavisi teni açık renkli kişilerde uygulanmalı ve güvenilir kişilere yaptırılmalıdır.

2. Leke Giderici Kremler Ne Kadar Etkilidir ?

Leke giderici kremler daha çok renk hücrelerinin çalışmasını geçici olarak engeller. Bu kremler yaz aylarında kesinlikle kullanılmamalı aksi takdirde lekeler daha da çoğalır. Kış aylarında bu kremler kullanılmaya başlanmalı ve yaz aylarına doğru bırakılmalıdır.

3. Kimyasal Peeling Ne Kadar Etkilidir ?

Cildin tamamen soyularak yenilenmesini sağlar ve cilde çok güzel pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Fakat cilt rengi açık ve hassas olmayan kişilerde uygulanır yoksa beklenmedik yan etkilerle karşılaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here