Günümüzde çok duyduğumuz kavramlardan ikisi estetik ve güzelliktir. Bir bilim dalı olarak estetik; sanatla, güzellikle ilgilenen bilim dalıdır. Sıfat olarak bakıldığında estetik; insanda güzel duygusunu uyandıran, güzellikle alakalı olan demektir.

Aslında estetik insanın görsel olarak güzel, uyumlu, düzenli bulduğu şeydir. Güzellikse kişinin bedensel olarak kendini huzurlu ve mutlu hissetmesidir. Tam da bu noktada estetik cerrah kavramı aklımıza gelebilir. Estetik cerrah kişileri rahatsız eden fiziksel sorunları ortadan kaldırmaya çalışan kişidir.

Estetik kavramı vücuttaki doğuştan veya sonradan oluşmuş mevcut fiziksel sorunların giderilmesi operasyonu olmasına rağmen günümüzde daha çok bir nevi güzelleşme operasyonu olarak görülmektedir.

Güzel görünme, beğenilme isteğinin insanda her zaman var olduğu bir gerçektir. Bu yüzden insanlar bu isteklerini karşılamak için giyim-kuşamına dikkat etmekte, saç ve cilt bakımı hatta estetik operasyonlar dahi yaptırmaktadır.

Estetik Operasyonların Alanları

Özellikle günümüzde yapılan estetik operasyonların uygulama alanları çok geniştir. Bu operasyonlar yoğun olarak yüz ve göğüs bölgesinde çok fazla yapılmaktadır. Burada şunu belirtmekte de fayda var bu operasyonların pek çoğunun masraflarını zaruri olmadığı için devlet karşılamamaktadır.

Genellikle zaruri durumlarda yapılan estetik operasyonların masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Hal böyle olunca parayla estetik operasyonlar yapacak alternatif yerler yani estetik ve güzellik merkezleri açılmaya başlamıştır.

Günümüzde estetik ve güzellik merkezlerinin sayıları oldukça fazladır. Bu merkezlerde kaş, göz kısacası yüz bölgesi estetiği, göğüs büyültme küçültme v.b operasyonlar, karın bölgesi, kalça bölgesi, saç ekimi ve bunlara benzer pek çok estetik operasyon yapılmaktadır.

Estetiğin İnsana Olan Katkısı

İnsanların özgüvenini, ruhsal mutluluğunu sağlamasında büyük katkısı olan estetik ve güzellik adına insanlar estetik cerrahiye büyük rağbet göstermektedir. Bununla beraber ameliyatsız estetik olarak adlandırabileceğimiz botoks, dolgu v.b müdahalelere ilgi ve talep çok daha fazladır.

Güzellik ve karizma için estetik operasyonları yaptırırken hayatımızın kararmaması için çok dikkatli olmamız gerektiğini de unutmamalıyız.

Zira estetik için merdiven altı diye tabir edebileceğimiz kötü merkezlerden, işinin uzmanı olmayan insanlardan uzak durmamız çok önemlidir. Yanlış uzman, yanlış operasyon ve yanlış merkezle güzellik ve estetik umarken ciddi problemlerle karşı karşıya kalmayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here