Estetik denildiğinde ilk akla gelen güzelliği ve güzelliğin insan düşüncesinde meydana getirdiği düşünceleri inceleyen felsefe koludur. Ama bu anlamdaki bir estetik genelde sanat eserlerindeki güzelliği temel alır. Estetik güzeli bulma, ona ulaşabilme uğraşı içerisinde olmaktır. Özellikle günümüzde Estetik ameliyatların yapılış amacına baktığımızda ağırlıklı olarak kusursuz güzelliğe ulaşabilme veya sahip olunan kusurları ortadan kaldırmanın olduğunu görebiliriz.

Güzel, Estetik Olmayı Neden İsteriz ?

İnsan hayatında güzellik çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtü olarak tanımlanır. Hem özgüveni simgeler hem de kaliteli bir yaşantıyı temsil eder. Güzel olan insan, insanlar tarafından başarılı, güçlü, kaliteli ve kariyeri olan kişi olarak algılanır ve zeki olarak düşünülür. Aslında bu düşünce sadece insan için değil nesneler içinde geçerlidir. Güzel olan bir nesne her zaman daha çok dikkat çeker ve daha cazibeli gözükür. Estetiğin farklı alanlara göre farklı farklı tanımları vardır. Genel olarak göze hoş gelen ve çekici olan manasında kullanılır.

İnsanlık tarihte var olduğu ilk anlardan itibaren güzelliğin ve çekiciliğin peşinde olmuştur. Çok eski zamanlarda dahi kesikler ile, yara izleri yaparak oluşturdukları dövmelerle, yüzlerine yaptıkları şekiller ve değişiklikler ile daha güzel ve dikkat çekici olmak için uğraşmışlardır. Kimi zaman burun, el, boyun hatta ayak ve ayak bilekleri için türlü türlü takı ve sistemler oluşturmuşlardır.

Gelişen Yöntemlerle Estetiğin Hayatımızda ki Yeri

Günümüzde her ne kadar da daha teknolojik daha hassas operasyonlarla estetik değişimler sağlansa da insanlık tarihi boyunca sahip olduğu estetik kaygısı yok olmamıştır.

Eskiden daha çok felsefi ve sanatsal bir kavram olarak kullanılsa da günümüzde artık kusurları gidermek gayesiyle kullanılan bir cerrahi kavram haline bürünmüştür. Yaklaşık 1 asırlık bir süreç içerisinde de doğuştan var olan ya da kazalar sonucu vücutta meydana gelen aksaklık ve bozuklukların giderilmesinden daha ziyade keyfi ve güzelleşme amacıyla yapılan operasyonlar haline gelmiştir.

Hangi Bölgelerde Estetik Operasyonlar Yapılıyor ?

Yüz bölgesi, karın bölgesi, bel ve bacak bölgesi, göğüs bölgesi gibi pek çok alanda estetik operasyonlar yapılmaktadır. İster yüz ister başka herhangi bir bölgede yapılan estetiğin zaruriyetten daha ziyade beğenilmeyen bölgelerin güzelleştirilmesi amacını taşımaktadır.

Burun kemeri operasyonları, göğüs büyütme, küçültme, dikleştirme operasyonları, bel ve karın bölgesinde ki yağ aldırma operasyonları, kaş, kaz ayağı, dudak estetiği, saç ekimi ve daha pek çok popüler estetik müdahaleler insanların görsellik beğenilme arzusunun ne denli kuvvetli ve önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

Dikkat edilmesi gereken çok mecbur kalmadıkça keyfi olarak büyük estetik müdahalelere araştırma yapmadan girmemektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here