Estetik ameliyat ya da bir diğer adıyla estetik cerrahi; genel manasıyla vücudumuzun belli bölgelerindeki kemiklerin, kıkırdakların, doku ve derilerin cerrahi bir operasyon ile müdahale edilerek düzeltilmesidir. Günümüzde estetik ameliyatlar genellikle kişilerin görünüm olarak hoşuna gitmeyen yerlerini istedikleri şekle sokmak için yapılan ameliyatlar olarak düşünülmektedir. Oysa ki estetik ameliyatlar ya da plastik cerrahi sadece güzelleşmek, hoşlanmadığımız yerleri istenilen şekle sokmak için yapılan cerrahi operasyonlar değildir.

Estetik ameliyatlar herhangi bir kaza neticesinde meydana gelen fiziksel şekil bozukluklarını düzeltmede, doğuştan var olan fiziksel bozuklukların giderilmesinde de kullanılan çok önemli bir tedavi yöntemidir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi estetik ameliyatlarda da bir takım riskler bulunmaktadır. Herhangi bir estetik ameliyata karar vermeden önce bu riskleri bilmek karar vermek açısından çok önemlidir.

Herhangi bir beyin ameliyatı veya kalp ameliyatı ya da küçük ve basit herhangi bir ameliyat olursa olsun tüm bu operasyonlar belirli riskleri de içerisinde barındırmaktadır.

Genellikle bu risklerin büyük kısmının kaynağı anestezidir.

Bu riskler içerisinde kalp ritminin bozulması, ciğerlerde iltihaplanma, sinirlerde hasar oluşumu, hava kanallarının zarar görmesi, hipotermi ve hipertermi, paralize olmak ve buna benzer olumsuzluklar vardır. Estetik ameliyatlarda da anesteziyle bağlantılı olarak, operasyon yapılan bölge, operasyonun boyutu, hastanın genel sağlık durumu ve buna benzer sebeplerden ötürü bu riskler mevcuttur.

Estetik Ameliyatların Barındırabileceği Başlıca Riskler Nelerdir?

Estetik cerrahide genlikle karşılaşılan sorunlardan bir tanesi; operasyona maruz kalan bölgede meydana gelen yara izleridir. Yara izleri kişinin sağlık durumuna (şeker hastalığı v.s) göre farklılık gösterebilmektedir. Bu izlerin daha çok görünmeyecek bölgelere denk getirmeye de gayret edilmektedir. Aynı zamanda operasyonun büyüklüğü ve yapıldığı bölge de yara izlerinin vereceği rahatsızlığın boyutunu etkilemektedir.

Estetik ameliyatlarla ilişkilendirilen en büyük sorunlardan bir diğeri ise doku ölümlerinin meydana gelmesidir. Derinin yeterince oksijen alamaması neticesinde meydana gelen doku ölümü riski sigara içenlerde daha yüksektir. Yağ aldırma ve yüz gerdirme gibi operasyonlar doku ölümünün en sık görüldüğü estetik müdahalelerdir.

Estetik Ameliyatlarında Asimetri Problemi

Estetik ameliyatlardaki bir diğer risk ise asimetri problemidir. Bu risk ağırlıklı olarak genelde göğüs ameliyatları ve burun ameliyatlarında görülmektedir. Operasyon sırasında meydana gelen olumsuzluklar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde hafif bir asimetri kabul edilebilir olsa da bazı zamanlardan birden fazla operasyonla ancak düzeltilebilmektedir. Operasyon ve kişi özellikleri farkına göre değişmekle beraber; aşırı kanama, deri sarkması ve buna benzer riskler de ortaya çıkabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here