Estetik ameliyat dediğimiz zaman aklımıza genel manasıyla plastik cerrahinin bütünü gelmektedir. Bazen de cilde bakım yapan estetiysen uygulamalar gelmektedir. Oysaki estetik ameliyat (estetik cerrahi) plastik cerrahinin yan kollarından biridir. Kısacası kullanılabilirliğini yitirmiş vücut azalarını ve dokularını yeniden canlandırma görevi plastik cerrahinin, bu işin biraz daha kozmetik tarafını üstlenmek ise estetik cerrahinin görevidir.

Estetik ameliyatlarda özellikle dikkat edilmesi gereken bir noktanın altını çizmekte fayda vardır. Bu ayrıntı ise şudur: estetik ameliyat tıbben normal kabul edilen vücut uzuvları üzerinde ve sağlıklı kişilerde uygulanmalıdır. Herhangi bir kaza, kalıtsal bozukluk v.b. durumlar haricinde sağlık için zorunlu olan operasyonlar değildir. Bu yüzden keyfi ya da güzellik amacıyla yapılan estetik ameliyatlar daha sonra üzücü ve ciddi operasyon gerektiren problemlere yol açabilir. Bu problemlerdeki en büyük etkenlerden biri, estetik ameliyatları tam teşekküllü hastanelerde veya kliniklerde yaptırmamaktır. Bir diğer etken ise operasyonu işin uzmanına yaptırmamaktır.

Estetik Ameliyatlar ve Uygulamar Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ameliyatlarla alakalı bir noktaya daha dikkat çekmekte fayda vardır. Estetik cerrahi sadece kesip biçmeyle olan, bir takım yara ve izler bırakan operasyonlar olarak tanımlanmamalıdır. Derin lazer uygulamaları, dolgular, kök hücre uygulaması gibi operasyonlar da estetik cerrahinin alanına girmektedir. Yani ameliyat statüsünde olmayan bu uygulamalar da ya estetik cerrahlar ya da dermatoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Estetik Ameliyat Alanları

  • Meme estetiği: Estetik cerrahinin ilgi alanlarından bir tanesi meme bölgesidir. Memenin küçültülmesi, büyütülmesi, dikleştirilmesi, görüntü bozukluğunun giderilmesi ve buna benzer işlemler estetik cerrahi vasıtasıyla yapılmaktadır.
  • Burun estetiği: Burnun tüm işlevsel ve estetik bozukluklarının giderilme işlemleri estetik ameliyat alanlarının başında gelmektedir.
  • Yüz estetiği: Yüz gerdirme, gençleştirme, alın ve göz çevresi operasyonları, kulak ve çene operasyonları gibi işlemler estetik ameliyat alanlarından bazılarıdır.
  • Jinekomasti ameliyatı: Erkeklerde aşırı göğüs büyümesi nedeniyle fazla dokuların alınıp göğüslerin normal görünüme kavuşturulması da estetik ameliyatın ilgi alanına girmektedir.
  • Vücut şekillendirme işlemleri: Karın estetiği, kalça estetiği, bel ve bacak şekillendirilmesi işlemleri de estetik ameliyat ilgi alanındadır.
  • Yara izlerinin düzeltilmesi, botoks, saç ekimi ve buna benzer pek çok işlem de ilgi alanındadır.

Bazı estetik ameliyatların ortalama fiyatları

Estetik yüz gerdirme: 5000 – 7000 lira

Göğüs büyütme, dikleştirme: 2500 – 3500 lira

Alın gerdirme: 3000 lira

Kulak operasyonları: 2000 – 2500 lira

Göz çevresi ve kapağı operasyonları: 2500 – 4000 lira

Çene estetiği: 2000 – 2500 lira

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here