Günlük yaşantıda güzellik ve estetik algısı çok önemli bir yere sahiptir. Tarihlerden bugüne değin pek çok estetik yönteme başvurulmuş ve alternatif tıp dünyasının kendini geliştirmesi sonucu estetik tedavi yöntemlerinin gelişimi sağlanmıştır.

Estetik denilince akla pek çok operasyon çeşidi gelmektedir. Estetik tedaviler 2 başlık altında incelenebilmektedir; ameliyatlı estetikler ve ameliyatsız estetik yöntemler…

Dudaklar, elmacık kemikleri, burun, yanaklar, göz çevresi ve hatta göz yapısı, eller, bacak, baldır, ayak estetik uygulamasına uygun olan alanlardan sadece bazılarıdır. Estetik operasyonu ne şekilde yapılacak olursa olsun en hususi kuralı bir estetik uzman tarafından steril muayene koşullarında ve hatta gerekirse ameliyathane koşullarında yapılması gerektiğidir.

Estetik yaptırmak isteyen bir birey öncelikle estetik ya da plastik cerrahından randevu alarak muayene olmalıdır. Çünkü estetik operasyonları ciddi öneme sahip operasyonlar olduğu için sadece vücudun anatomisi ve fizyolojisi hakkında bilgi sahibi kişiler tarafından yapılabilmektedir.

Estetik Ameliyat Yaş Sınırı Nedir ?

Estetik yaptırmak isteyen bireyler için bir diğer kural ise 18 yaş üstü olma kuralıdır. 18 yaş altı bireyler de estetik operasyonu yaptırmak yasal değildir. Ayrıca belirli yaşın üzerine gelmiş yaşlı bireyler için de estetik operasyonlar uygun değildir. İnsan oğlunun büyümesi belirli yaş dan sonra durur. Bu yüzden hücre yenilemesi çok çok geç olacağından her yaştan birey için estetik operasyonu ne yazık ki uygun değildir. Ayrıca estetik operasyonlar öncesi yapılacak lokal ya da genel anestezilerin birey tarafından kaldırılabilir olması gerekmektedir. Estetik küçük çocuklar için de uygun olan bir operasyon türü değildir. Hayati önem taşımadıkça yaptırılan estetikler çocuk sağlığı için çok tehlikelidir.

Ameliyatlı yapılan estetik operasyonlar öncesi mutlaka genel anestezi gerekmekte, hasta birkaç gün hastahane de doktor gözetiminde bulunmak zorundadır.

Estetik çeşitleri arasında, göğüs ve popo estetiği de mevcuttur. Bireylerin estetik hususunda genel tercihi ise cerrahi işleme gerek duyulmadan yapılan estetik operasyonlardır. Hasta dolgu, botoks gibi estetik tedavi yöntemlerinden yararlandıktan sonra günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Her estetik operasyon yine her yaştan birey üzerinde uygulanamaz en sağlıklı bilgi için bir uzmandan yardım almak en doğrusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here