Kataliz yapan moleküllere enzim adı verilmektedir. Bütün proteinler nerede ise enzim yapılıdır. Enzim peeling, cilt üzerinde yazdan kalan güneş lekelerini yok etme amaçlı kullanılmaktadır. Enzim peelingi (ışık peeling); salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesini sağlayan tyrosinase enzimi baskılanarak ciltte leke oluşumu engellenir. Ciltteki lekelerin rengi açılır ve tedavi sağlanmış olur. Kimyasal peelingler cildin üst tabakasını yok ederken enzim peeling melanin oluşumunu engeller. Yaşlılık lekelerini, güneş lekelerini, melazma (doğum lekelerini) yok etmede çok etkin olan bir tedavi yöntemidir.

Kimler Enzim Peeling Yaptırabilir ?

Enzim peeling yapılmadan önce kişide; sigara ve alkol kullanımı, aktif uçuk ve aktif olan yaralar, gebelik durumu ve son 3 ayda derin bir peeling uygulanıp uygulanmadığına bakılır.

Enzim peeling tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada cilt temizlenir ve maske uygulaması yapışır. Maske ciltte 8 saat kalmalıdır. Daha sonrasında su ile temizlenip ikinci aşamaya geçilir. Hastaya bu aşama da krem verilir ve 3 ay kullanması istenir. İlk haftadan itibaren 4 ile 6 hafta sonucunda istenilen sonuç alınmaya başlanır.

Enzim Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli ?

Enzim peeling uygulaması sonrasında, güneş ışığından ve solaryum dan kaçınılması gerekmektedir. Yüksek faktörlü koruyucular kullanılması gereklidir. İlk gün duş alınmaması gerekmekle birlikte 1 hafta arayla duş alınmalıdır. 4 mevsimde etkin olabilecek bir uygulamadır. İşlem sonrası yanma hissi oluşabilir. Doktor kontrollerinden sonra cilt kitine göre uygulama yapılacağı belirlenir. Her kit kişiye göre uygulanmalıdır.

Diğer peeling yöntemlerinden farkı zaman alan bir uygulama değildir. İşlem sonrasında kişi gündelik hayatına dönebilme avantajına sahiptir.

Yüz, kollar, dekolte bölgesi, vücut ve gövde bölgesine uygulanabilmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında yapılması yine de uygun değildir. Uygulama yapılırken kesinlikle steril ortam olmalı ve hijyene dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here