Dolgu, yüz şekillendirmede yaygın olarak kullanılan estetik bir uygulamadır. Zaman ve çevresel koşullar ile ciltte kırışıklıklar ve elastik dokunun yapısının bozulması sonucu mimikler eski kimliğini kaybeder. Bu tür sorunların giderilmesi amacı ile cilt altına dolgu enjeksiyonu yapılabilir.

Dolgu enjeksiyonunda kullanılan malzemeler 3 farklı şekilde sınıflandırılır. Kalıcı sentetik dolgu maddeleri, geçici dolgu maddeleri ve yağ doku enjeksiyonları olarak sayılabilir.

Dolgu şakak bölgesi başta olmak üzere elmacık kemiği, gözler, burun ve ağız ile ağız kanatlarıdır. 20-30 dakika kadar süresi olan bir operasyondur. Dolgu ne düzeyde yapılırsa o kadar etki göstermektedir. Önemli olan amaç; kişiye doğal bir görünüm kazandırmaktır.  Bu yüzden tamamı ile kişiye özel olmalıdır. Genel anestezi gereği olmayan bir uygulama olduğu için anestezik sorunlara yol açmaz. Uzman ve tecrübesi olan bir doktor tarafından yapılması uygundur. Cilt altında belirlenmiş noktalara enjeksiyon yardımı ile işlem uygulanır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Ne Kadar Kalıcı ?

Seçilen dolgunun maddesine bağlı olarak 6-9 ay kalıcı süreye sahiptir.  Genel anestezi gereği duyulmasa da lokal anestezi gerektirebilir. Güzel bir yüzü 2 elmacık kemiği tamamlar. Ünlüler başta olmak üzere çoğu insan elmacık kemiği dolgusu estetiğinden faydalanıyor. Dolgu yapıldıktan sonrasında ağız ve yüz kaslarının çok fazla hareket ettirilmemesi gereklidir.

Kimler Elmacık Kemiği Dolgusu Yaptıramaz ?

Gebe, emziren kadınlar, ottoimmün, cilt enfeksiyonu olanlar, iltihap rahatsızlığı olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar kesinlikle elmacık kemiği estetiği dolgusu yaptırmamaları gerekir.

Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Dolgu yaptırdıktan sonra hekimin verdiği kurallara harfiyen uyulmalı, hijyen elden bırakılmamalıdır. Çeşitli enfeksiyonların önüne geçmek için ilk 24 saat makyaj, duş, sauna, hamam, solaryum gibi faktörlerden uzak durulmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklar için asla uygun olmayan bir estetik uygulamadır. Genç kalmak isteyen herkesin yaptırması gereken bir çeşit estetik tedavidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here