Cilt bakımında yıllardır pek çok farklı tedavi metodu ve tedavi şekli ortaya çıkarılmıştır. İnsanoğlu yaradılış gereği sağlığı aramak için deneyler ve kimyaların peşinde koşmuştur. Tıp adına yapılan bütün bu işlemler güzellik adına da yapılmış ritüellerdir.

Güzellik algısı cilt bakımından geçmektedir. Işıl ışıl parlayan bir cilt her kadının ve her insanın hayalidir. Cilt bakımı her cilt için farklıdır. Çünkü her cildin yapısı kendine özeldir. Bu sebeple cilt bakımı gereğince ve kuralına uygun yapılırsa cilde zarar vermez.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımının cilde zarar vermemesi için doğal ve bitkisel yöntemlerden yararlanmak sağlıklı bir karar olacaktır. Örneğin; cilt bakımı için alınan bir cilt bakım ürünü içinde kimyasal bulunmaması cilde zarar vermez aksine fayda sağlar.

Cildin zarar görmemesi için evde yapılan bitkisel ürünlerde cilt bakım ürünleri olabileceğinden bu ürünlere başvurmakta yeterli olacaktır. Cilt bakımının bitkisel yöntemlerle yapılması için cilt yapısının iyi bilinmesi gerekir. Cilt; yağlı, kuru ya da karma bir yapıya sahip olabilir.

Ada çayı, aloevera, salatalık, domates, kayısı, ahududu, yeşil çay, badem, ıhlamur, rezene çayı, papatya çayı, çay ağacı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen bakım kürleri cilde gerekli faydayı sağlayabilir. Cilt neme her zaman hasrettir.

Cildin Nem İhtiyacı

İster kuru olsun ister yağlı her zaman cildin neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle günde 8 bardak su içmeyi bireyler ihmal etmemelidir. Cilt bakımında uygulanacak tıbbi yöntemler için ise bu yöntemlerin zarar vermemesi adına cilt analizi yapılarak cilt sağlığı korunabilir ve cildin zarar görmesi engellenir.

Cilt analizi, cilt için yapılacak bütün işlemler öncesinde gerçekleştirilebileceği gibi herhangi bir zamanda da cilt sağlığını korumak isteyenler tarafından gerçekleştirilebilir. Cilt çok hassas bir yapıya sahip olduğu için dış etmenlerden çok kolay etkilenir bu nedenle kullanılan ürünlerin kimyasal ve alerjen içermemesi de çok fazla önemlidir.

Cilt zarar görmeye çok elverişli bir dokudur çünkü gözenekli bir yapıdır. Rüzgâr, hava değişimleri, stres, yoğun iş hayatı gibi etmenler cildi yıpratarak kurumasına ya da çatlamasına sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here